Açık Hava Reklamı İçin İpuçları

Açık hava reklamı için ipuçları nelerdir bilemezsek yaptığımız tüm harcamaların çöpe gitmesini bile sağlayabiliriz. Her gün yüzlerce reklam görüyoruz, hatta İstanbul ya da Ankara gibi büyükşehirde yaşıyorsanız bu durum daha da fazlalaşıyor. Ancak bu reklamların tümünü hatırlama ihtimaliniz muhtemelen sıfıra yakındır. Bu yüzden açık hava reklamcılığı doğru bir şekilde yapılmazsa yapılan tüm yatırım israf olur. 

Açık hava reklamcılığı, tüketicilere evlerinin dışındayken ulaşan her türlü mecrayı tanımlayan geniş bir alandır. Açık hava reklamcılığı radyo ve televizyon gibi bir başka kitlesel pazarlama aracıdır. 

Açık Hava Reklamı ‘nın Türleri

  • Billboard Reklamcılığı
  • Satış Noktası Reklamları
  • Otobüs durakları, büfeler ve telefon kabinleri gibi sokak mobilyaları
  • Taksiler, otobüsler, metrolar ve trenler gibi transit reklamlar
  • Mobil Reklam Panoları
  • Gerilla Reklam

Açık Hava Reklamcılığının Tarihsel Süreci

Pazarlama araçları henüz teknolojiyle birlikte gelişmemişken; açık hava marka bilinirliğini kazanmanın en önemli yoluydu.

Ancak mobil teknolojinin gelişmesi ve web sitelerin yaygın olarak kullanılmasından sonra ortaya çıkan açık hava reklamcılığı insanları anında bir şeyler yapmaya itti. QR kodlarından mikro web sitelerine yönlendirme ve hatta Snapchat ve Instagram gibi uygulamalara kadar, tüketiciyle konuşmaya başlamanın ve açık hava reklam kampanyalarının viral hale getirmenin bir yolu oldu.

Bazı açık hava reklamları kullanıcılar ve cep telefonları ile etkileşimi sağlandığında tüm kampanyaların odak noktası haline gelebilir. Dünyada markaların bu yöntemi kullandığı bir çok kampanya bulunmaktadır.

Başarılı bir Açık Hava Reklamı İçin İpuçları 

Paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlamak için açık hava reklam stratejilerinize dikkatli bir planlama ve hassasiyetle yaklaşmanız gerekmektedir. Akıllı telefonların ve diğer taşınabilir cihazların yönettiği bir dünyada yaşıyoruz. Ortalama bir tüketicinin dikkatini, reklam panolarına ve araç kaplamalarına değil, ellerindeki küçük ekranlara veriyor. Bu değerli dikkat aralığına girmeniz gerekiyor.

  • Açık hava reklamı paylaşılabilir yapın: Açık hava reklamlarınızı heyecan yaratacak hikayelerle tasarlayın. İnsanlar onu görecek, fotoğraflayacak ve sosyal medyada paylaşacak. Bu kaliteye sahip değilse, zamanınız ve paranız boşa gitmiş olacaktır.
  • Paranızı yüksek trafiğe sahip lokasyonlara harcayın: Daha ucuz birimler ve daha fazlasını satın almak cazip olabilir ancak 800.000 görüntülenme alan 5 lokasyon yerine milyonlarca görünüm alabilecek tek bir lokasyon çok daha mantıklı bir mecra kiralama tercihidir.
  • Açıkhava reklamcılığı bir veya iki saniye boyunca göze çarpar oda eğer şanlıysanız. Reklamı gereksiz mesajlarla ve harekete geçirme ifadeleriyle doldurmak istemezsiniz. Mesajınızı basit tutun ve birkaç sözün ve çarpıcı görselin tüketicilerin dikkatini çekmesine izin verin. Açık hava reklamcılığını bir konuşma başlatıcısı olarak düşünün. Bilgilendirmek için değil, sadece insanlara kendisini göstermek için orada olacak.

Bu şimdilik sizinle paylaşabildiğimiz bilgiler! Blog‘umuzda daha farklı yazılara ulaşabilirsiniz.

Related Post

AğUSTOS 28, 2019

5 Başarılı Açık Hava...

Başarılı Açık Hava Reklamı Açık hava reklamcılığı yüzlerce yıldan beri var...

0

AğUSTOS 28, 2019

Neden Açık Hava Reklamı...

  – Açık hava reklamı ; insanlara yaşadıkları, çalıştıkları ve...

0

AğUSTOS 28, 2019

5 Yaratıcı Açık Hava...

Açık Hava Reklamcılığı Reklam panoları, reklamı yapılan ürünün veya markanın...

0

Leave a Comments